Resultat Fyrstads 2011

Nu finns alla resultat från Fyrstads 2011 ute.

På grund av För-OS den 10-11 december flyttas riksfinalen i fyrstads en vecka till den 17 december. Vi är medvetna om att Glentons Mästarmöte går samma helg och beklagar detta, men tyvärr medger inte tävlingsprogrammet ett annat datum.

Huvudanledning är att FILA har bjudit in Sverige till att delta på För-OS samt att det är SOK som betalar för tävlingen. Därför finns det krav att alla landslagsbrottare med SOK stöd skall deltaga på tävlingen. Detta i sin tur innebär att en del av fyrstads finalisterna inte kan ha med alla sina brottare.

Fyrstad grupp B1

Matcher:

Örgryte IS BK Starke 5-2
Kungsbacka BK Örgryte IS 3-4
Kungsbacka BK BK Starke 3-4

Tabell:

1:a Örgryte IS 2 0 0 4
2:a BK Starke 1 0 1 2
3:a Kungsbacka BK 0 0 2 0

Klassegrare:

55kg Daniel Terkilsen BK Starke
60kg Niklas Nordström Örgryte IS
66kg Daniel Di Fiola Örgryte IS
74kg Oskar Rolf Örgryte IS
84kg Dennis Wollenweider BK Starke
96kg Fredrik Alrenberg Kungsbacka BK
120kg Kristoffer Johansson Kungsbacka BK

Fyrstad grupp B2

Matcher:

Spårvägens BK Huddinge BK 0-6
Arboga AK Enköpings BK 4-3
Huddinge BK Enköpings BK 6-1
Arboga AK Spårvägens BK 4-3
Enköpings BK Spårvägens BK 4-3
Arboga AK Huddinge BK 3-4

Tabell:

1:a Huddinge BK 3 0 0 6
2:a Arboga AK 2 0 1 4
3:a Enköpings BK 1 0 2 2
4:a Spårvägens BK 0 0 3 0

Klassegrare:

55kg Alex Kessideis Spårvägens BK
60kg Joakim Fagerlund Huddinge BK
66kg Lukas Nilsson Arboga AK
74kg Jimmy Samuelsson Huddinge BK
84kg Christoffer Nilsson Huddinge BK
96kg Jonas Nyberg Arboga AK
120kg Miltos Miltiasous Huddinge BK

Fyrstad grupp C1

Matcher:

Varbergs Bois Björnekulla BK 5-2
HBK Bergania  Bjuv BK  4-3
Varbergs Bois HBK Bergania  5-2
Björnekulla BK Bjuv BK  4-2
HBK Bergania  Björnekulla BK 4-3
Varbergs Bois Bjuv BK  5-2

Tabell:

1:a Varbergs Bois 3 0 0 6
2:a HBK Bergania  2 0 1 4
3:a Björnekulla BK  1 0 2 2
4:a Bjuv BK  0 0 3 0

Klassegrare:

55kg Alexander Bjerborn Björnekulla BK
60kg Emil Kajliden Björnekulla BK
66kg Sebastian Nilsson HBK Bergania
74kg Robin Johansson Varbergs Bois
84kg Mikael Persson Varbergs Bois
96kg Peter Rundqvist Varbergs Bois
120kg Albin Södertjärna HBK Bergania

Fyrstad grupp C2

Matcher:

Ballingslövs BK Falköpings AoBK 5-2
BK Ore Falköpings AoBK 6-1
Ballingslövs BK BK Ore 1-6

Tabell:

1:a BK Ore 2 0 0 4
2:a Ballingslövs BK 1 0 1 2
3:a Falköpings AoBK 0 0 2 0

Klassegrare:

55kg Anton Olsson BK Ore
60kg Tim Carlsson BK Ore
66kg Hannes Cronvall BK Ore
74kg Timmy Wideheim BK Ore
84kg Zacharias Tallroth BK Ore
96kg Victor Karlsson BK Ore
120kg Johan Sandell Ballingslövs BK

Fyrstad grupp C3

Matcher:

BK Pan IK Sparta 3-4
Marsvinsholms IF IK Sparta 3-3
Marsvinsholms IF BK Pan 3-4

Tabell:

1:a IK Sparta 1 1 0 3
2:a BK Pan 1 0 1 2
3:a Marsvinsholms IF 0 0 1 1

Klassegrare:

55kg Max Ringström BK Pan
60kg Simon Erlandsson BK Pan
66kg Jonas Hälinen IK Sparta
74kg Robin Sauer Marsvinsholms IF
84kg Carl Persson BK Pan
96kg Tobia Kvarnmark IK Sparta
120kg Simon Skohlund Marsvinsholms IF

Fyrstad grupp C4

Matcher:

Bruksalliansen IFK Linköping 3-4
Väsby BK Västerås BK 5-2
Bruksalliansen Västerås BK 3-4
IFK Linköping Väsby BK 4-3
Västerås BK IFK Linköping 4-3
Bruksalliansen Väsby BK 2-4

Tabell:

1:a Väsby BK 2 0 1 4
2:a IFK Linköping 2 0 1 4
3:a Västerås BK 2 0 1 4
4:a Bruksalliansen 0 0 3 0

Klassegrare:

55kg Rafkat Kasinov IFK Linköping
60kg Tom Qvarfordt IFK Linköping
66kg Tomas Karlsson Bruksalliansen
74kg Andreas Bengs Västerås BK
84kg Kim Stenberg Västerås BK
96kg Niilo Kilbo Tornberg Västerås BK
120kg Linus Lindström Väsby BK
Artikeln inlagd 2011-10-03 00:00:00 av DN
och ändrades senast 2011-10-05 11:52:34 av DN.