Här följer vi händelserna under Cadett EM i Sarajevo Bosnien .Först ut torsdag tjejerna 38-43-49-56-65 . Fredag blir det 5 svenska tjejer på mattan . Sen blir det grabbarnas tur i 50 och 69 kg under lördagen . som avslutning på tävlingen blir det en trio grabbar som skall till drabbning .

Program Söndag 8 Augusti
Pojkar 46-54-63-76-100 kg
13.00-19.00 Kvalomgångar
Svenska Deltagare:
63kg 26 deltagare
Pontus Bergström – M Marozau Vitryssland Poängseger 0-4 5-1 7-0
Pontus Bergström – Sergejs Mironovs Lettland Poängseger
Semifinal
Pontus Bergström – Karapet Chalyan Armenien Poängförl.
Bronsmatch:
Pontus Bergström – Jordy Army Franrike Poängseger

Pontus Bergström 3:a

76kg 24 deltagare
Jonathan Jersgren – Tamas Soos Slovakien Poängseger 1-0 2-0
Jonathan Jersgren – K Formela Polen Poängförlust
Inget återkval

100kg 17 deltagare
Mikael Nyberg – Daniel Bankov Bulgarien Poängförlust 1-0 3-0
Inget återkval

Program Lördag 7 Augusti
Pojkar 42-50-58-69-85 kg
13.00-19.00 Kval omgångar
19.30-21.30 Finaler
Svenska deltagare:

50kg 24 deltagare
Edwin Dominquez – Sutowicz Polen Poängseger 2-1
Edwin Dominquez – Ukraina Poängförlust
Inget återkval

69kg 28 deltagare
Bogdan Kourinnoi – Ceslavs Bestenis Lettland Poängförlust 2-0
Inget Återkval

Program Fredag 6 Augusti
13.00-19.00 Kval omgångar
19.30-21.30 Finaler
Svenska deltagare:
40kg 10 deltagare
Josefin Fredriksson – Ivona Gorova Bulgarien Poängseger 3-0 4-0
Josefin Fredriksson – Aysun Erge Turkiet Poängseger 0-1 3-1 1-0
Josefin Fredriksson – Ilona Semkiv Ukraina Poängförl. 4-0 4-0
Bronsmatch
Josefin Fredriksson – Stepanova Ryssland Poängförl, 0-1 1-0 1-2
Josefin Fredriksson 5:a
46kg 15 deltagare
Viktoria Jeppson – Bugra Kenger Turkiet Poängförl. 2-5 1-0 1-2
Återkval
Viktoria Jepsson – Ivana Dimitrova Bulgarien Poängseger 3-0 5-0
Bronsmatch
Viktoria Jeppsson – A Vetoskina Ryssland Poängförl. 1-2 0-5
Viktora Jepsson 5:a
52kg 19 deltagare
Fredrika Pettersson -Stalvira Orshush Ryssland Poängförl. 0-4 0-2
Återkval
Fredrika Pettersson – Maria Cristea Rumänien Poängseger 1-0 2-1
Bronsmatch
Fredrika Pettersson – Larysa Skoblyk Ukraina Poängförl. 0-1 0-1
Fredrik Pettersson 5:a
60kg 10 deltagare.
Lisa Holgersson – Sinem Tupco Turkiet Poängförl. 0-1 1-0 0-1
Lisa Holgersson 8:a
70kg 13 deltagare
Emma Elonsson – Una Tuba Serbien Poängförl. 8-0 5-0
Emma Elonsson 13:a

Program Torsdag 5 Augusti
Ida Nilsson tog första svenskmedaljen genom sitt brons i 56 kg .
13.00-19.00 kval omgångar
19.30-21.30 finaler
Svensk deltagare
56kg 19 startande
Ida Nilsson – Krystina Pitrova Tjeckien fallseger 1.19
1/4 final
Ida Nilsson – Shashueskaya Vitryssland Fallseger 3.20
Semifinal:
Ida Nilsson – Tetyana Kit Ukraina Poängförlust 1-0 0-4 -01(clinch)
Bronsmatch
Ida Nilsson – Ecaterina Rucu Moldavien Fallseger 3 perioden
Ida Nilsson silvermedaljör

Cadett EM hemsidan

AV Kenneth Nordström

Artikeln inlagd 2010-08-04 00:00:00 av
och ändrades senast 2010-08-08 19:21:36 av .