I avslutningscermonin på EM i Gdansk i Polen på lördagskvällen fick det svenska landslaget ta emot både lagguldet för mastersklasserna och tredjepriset i seniorklasserna. Totalt 35 medaljer tas med hem till Sverige efter det framgångsrikaste mästerskapet någonsin. Inte mindre än fem svenskar tog dubbla guld, efter att ha varit obesegrade i både vänster och höger arm. 


-Vi vet att vi har fantastiska armbrytare, men det här överträffar alla förväntningar. De svenska tjejerna som har dominerat i många år har nu dessutom börjat få sällskap av herrarna på prispallen, säger stolt och överlycklig ordförande, Anders Axklo. 
-Dessutom har vi väldigt bra spridning i landet, vi har EM-medaljörer från åtta av våra 25 klubbar, från Skåne i söder till Lappland i norr. 

Svensk Armsport är anslutna till RF genom ett samarbetet med Svenska Brottningsförbundet.

De svenska EM-medaljörerna är:
JUNIOR/MASTER VÄNSTER ARM MEDALJER
16 maj - 4 guld, 7 silver, 3 brons

Pirjo Laituri, Northern Arms, master -70 kg - GULD
Ann Johansson, Flen Armfighters, master -60 kg - GULD
Denise Backlund, Strömbrytarna, junior -65 kg - GULD
Stefan Nordström, Team Punishment, master -70 kg - GULD

Karina Karlsson, Team Stockholm Armwrestling, master -60 kg - SILVER
Maria Wester, Vimmerby Armsport, master -80 kg - SILVER
Jessica Lindkvist, Skåne Armsport, junior -70 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, grand master -100 kg - SILVER
Göran Hellström, Storuman Armsport, master -90 kg - SILVER
Jens Backlund, Strömbrytarna, master -100 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, senior grand master -100 kg - SILVER

Håkan Berglund, Strömbrytarna, grand master -100 kg - BRONS
Anders Karlsson, Team Punishment, master -80 kg - BRONS
Jens Bengtsson, Skåne Armsport, junior -65 kg - BRONS


JUNIOR/MASTER HÖGER ARM MEDALJER
17 maj - 3 guld, 7 silver, 2 brons

Pirjo Laituri, Northern Arms, master -70 kg - GULD
Ann Johansson, Flen Armfighters, master -60 kg - GULD
Denise Backlund, Strömbrytarna, junior -65 kg - GULD

Emma Andersson, Skåne Armsport, junior -60 kg, SILVER
Karolina Andersson, Jämtland Armsport, junior -65 kg - SILVER
Mari Thysell, Team Stockholm Armwrestling, master -60 kg - SILVER
Maria Wester, Vimmerby Armsport, master -80 kg - SILVER
Stefan Nordström, Team Punishment, master -70 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, grand master -100 kg - SILVER
Jonny Jonsson, Gefle Armsport, senior grand master -100 kg - SILVER

Anders Karlsson, Team Punishment, master -80 kg - BRONS
Jonny Franzen, Skövde Armsport, master +100 kg, BRONS

SENIOR VÄNSTER ARM MEDALJER
18 MAJ - 2 guld, 1 silver, 1 brons

Fia Reisek, Storuman Armsport, -65 kg - GULD
Sarah Bäckman, Team Stockholm Armwrestling, -70kg - GULD
Heidi Andersson, Storuman Armsport, -80kg - SILVER
Carolina Pettersson, Nora AK, -55 kg - BRONS

SENIOR HÖGER ARM MEDALJER
19 MAJ - 2 guld, 3 brons

Fia Reisek, Storuman Armsport, -65 kg - GULD
Sarah Bäckman, Team Stockholm Armwrestling, -70kg - GULD
Heidi Andersson, Storuman Armsport, -80kg - BRONS
Carolina Pettersson, Nora AK, -55 kg - BRONS
Ann Johansson, Flen Armfighters, -60kg - BRONS

Artikeln inlagd 2012-05-20 22:05:53 av ÖE
och ändrades senast 2012-05-20 21:23:19 av ÖE.