EM-resultat 2013

EM är över för denna gång

EM är över

Vi kan idag resumera de svenska hjältarnas brottning, 1 EM-guld och en massa bra prestationer av det nya landslagen. Det som utmärker sig mest under detta EM är den offensiva brottning som våra gör, för att nämna några Fredrika Pettersson, Marcus Selldén och Fisnik Zahiti. Deras och de övrigas brottning visar att vi, SVERIGE vill vara med och tampas om de ädla medaljerna. Vi tillsammas är starka och vi ger inte upp VI SKALL TILLBAKA TILL OS

 

Söndag 24/3 kl: 10:00 svensk tid

66kg

Sharur Vardanyan - YUKSEL, Atakan TUR, 0-6, 0-5 TÖ förlust

Inget  återkval

Ranking Name Team
1 LORINCZ Tamas  
2 KURAK Adam  
3 MARGARYAN Artak  
3 ALIYEV Hasan  
5 YUKSEL Atakan  
5 TSKHADAIA Manuchar  
7 LUCHITA Ion  
8 SAVCHENKO Mykola  
9 GHAMBARYAN Sasun  
10 DUERMEIER Sven Oliver  
11 MAKSIMOVIC Aleksandar  
12 ETLINGER Dominik  
13 VALIMAKI Tero Seppo  
14 MATIAS Vladimiros  
15 SWIERK Tomasz  
15 DA SILVA PASSOS Hugo Miguel  
15 CASCAVILLA Davide  
18 LEVAI Attila  
18 KARDASH Yaraslau  
18 CARPEN Georgian  
21 DUBSKY Filip  
22 PUFFER Benedikt  
23 VARDANYAN Sharur  
24 PARRA FERNANDEZ Oscar  


74kg

Alexander Jersgren - MANUKYAN, Rafik ARM, 1-4, 0-2 Poängförlust

Inget återkval

Ranking Name Team
1 VLASOV Roman  
2 DATUNASHVILI Zurabi  
3 STARCEVIC Bozo  
3 YANAKIEV Yavor Dimitrov  
5 EISELE Pascal  
5 DZEMYANOVICH Aliaksandr  
7 TUFENK Seref  
8 DARAGAN Mykola  
9 PRZEPIORKA Piotr Robert  
10 GUENOT Steeve François Fabien  
11 GAIVAN Fedor  
12 MANUKYAN Rafik  
13 BOSSERT Jonas  
14 MADSEN Mark Overgaard  
15 VECHSHEV Yuri  
16 PUSCASU Ionel  
17 RUSSO Ciro  
18 HUSEYNOV Rafig  
19 JERSGREN Jan Alexander  
20 KORPASI Balint  
21 GLEBS Silovs  
21 NEMES Viktor  
21 MOISIO Valtteri Mikael  
24 NOVAK Petr  
25 PAPADOPOULOS Konstantinos  
25 MARCHL Florian  
27 JAKUS Vojtech  
28 SEKUS Arturas  


84kg

Fisnik Zahiti - BOUKI, Ilias GRE, 1-0, 1-0 poängseger

Fisnik Zahiti - DIONG, Samba FRA, 3-0, 3-1 Poängseger

Kvartsfinal

Fisnik Zahiti - MISHIN, Aleksey RUS, 0-1, 0-1 poängförlust

Återkval 

Fisnik Zahiti - TAHMASEBI, Saman Ahman AZE, 1-0, 0-1, 0-1 poängförlust

Ranking Name Team
1 MISHIN Aleksey  
2 GEGESHIDZE Vladimer  
3 SHAHINYAN Artur  
3 ZUGAJ Nenad  
5 MARINOV Hristo Diyanov  
5 TAHMASEBI Saman Ahman  
7 ZAHITI Fisnik  
8 BELENIUK Zhan  
9 HAKALA Antti Veli  
10 BACSI Peter  
11 DIONG Samba  
12 PIRVAN Dorin Constantin  
13 CEBI Selcuk  
14 APS Eerik  
15 JANIKOWSKI Damian  
16 RASMUS Tjorstad  
17 HAMZATAU Javid  
18 SAMURGASEV Rafael  
18 PARISI Fabio  
20 AZIZSIR Ramsin  
21 BOUKI Ilias  
22 KAZAKEVIC Aleksandr  
23 OMAROV Artur  
23 HENCZ Mate  
25 MOCANU Andrian  
25 WAGNER Michael  

Lördag 23/3 kl:10:00 svensk tid

55kg

Joakim Fagerlund - CIOBANU, Victor MDA, 0-3, 2-2 poängförlust

Inget återkval

Ranking Name Team
1 TAZHYIEU Elbek  
2 ALIYEV Elchin  
3 MANKIEV Bekkhan  
3 UCUNCU Fatih  
5 KOSTADINOV Aleksandar Stoyanov  
5 CIOBANU Victor  
7 RONNINGEN Thomas Andresen  
8 HOVHANNISYAN Harutyun  
9 ZEINALOV Anar  
10 GOGITADZE Lasha  
11 FAGERLUND Bo Erik Joakim  
12 GAZDAG Kristian  
13 TSARYUK Andriy  
14 SCHMITT Fabian Bernhard  
15 BORSOS David  
16 STOROZHENKO Sergii  
17 FERNANDES DE CARVALHO Joao Paulo  


60kg

Marcus Selldén - UIMONEN, Esa Leo Kalevi FIN, 3-1, 6-0 poängvinst

Marcus SelldénERSETIC, Dawid Andrzej POL, 4-3, 4-2 Poängvinst

Marcus Selldén - TEMIROV, Lenur UKR, 2-3, 1-1, 0-5 Poängförlust

Inget återkval

Ranking Name Team
1 ANGELOV Ivo Serafimov  
2 KUYLAKOV Ivan  
3 MAMMADOV Kamran  
3 LEVAI Istvan  
5 KAZHARSKI Maksim  
5 TEMIROV Lenur  
7 SELLDEN John Marcus  
8 LASHKHI Revaz  
9 ERSETIC Dawid Andrzej  
10 WEISS Erik  
11 MUNTEANU Virgil  
12 MIKAYELYAN Aleksan  
13 SOKOL Tonimir  
14 BILICI Rahman  
15 BERGE Stig-Andre  
16 NOVAK Michal  
17 FRIS Kristian  
18 KOZAK Istvan  
19 BAGHUMYAN AGHAZARYAN Albert  
20 UIMONEN Esa Leo Kalevi  
21 HATSATOUROV Artour  
22 FONNESBEK Tobias  
22 ISLAMOV Donior  
24 GENTILE Lorenzo  

 

96kg

Fredrik Schön - ALEKSANYAN, Artur ARM, 0-1, 0-1 poängförlust

Återkval

Fredrik Schön - JABIDZE Soso GEO, 1-1, 0-2 Poängförlust

Ranking Name Team
1 ALEKSANYAN Artur  
2 METODIEV Vladislav Emilov  
3 NOUMONVI Mélo
Artikeln inlagd 2013-03-18 01:00:00 av ÖE
och ändrades senast 2013-03-24 17:18:12 av ÖE.